Historie a vývoj padelového (tenisového) držení
Padelové držení bylo převzato (jako spousta dalších prvků) z tenisu. Názvy těchto způsobů držení rakety mají svůj geografický původ. Západní a východní držení jsou odvozeny podle toho jakým způsobem hráči na těchto pobřežích v USA drželi raketu. Dále pak máme kontinentální (evropský) styl a australské držení rakety. Pak jsou tu ještě různé moderní variace, ale to už je na jiný článek…
Proč se vyvinul na každém území jiný typ držení?
Je to hlavně kvůli povrchu tenisových kurtů. Kontinentální držení se vyvinulo v Anglii, kde se hrálo hlavně na trávě, kde má míček nízký odskok . Na západním pobřeží USA se hrálo na tvrdých betonových površích, kde je vysoký odskok a východní držení se vyvinulo převážně na antukových dvorcích. Samozřejmě, že vývoj tenisového držení byl a je úzce spojený také s vývojem materiálu, stylem hry a fyzickou přípravou hráčů.
Padelové držení
Proč je důležité správně držet padelovou raketu?
Držení rakety ovlivňuje rozvoj hráče. Při špatném držení rakety je skoro nemožné se naučit všechny padelové údery a tímto se zbrzdí ne-li zastaví, jeho rozvoj. Špatným držením se i zvětšuje riziko zranění a hrozí přetížení různých tělesných partií(rameno, loket, zápěstí atd.).
Kontinentální držení padelové rakety
Nejpoužívanějším držením rakety v padelu je způsob kontinentální. Hlavním důvodem, že do hry zasahují také stěny a jejich odrazy.
- S kontinentálním držením se dají zahrát všechny údery a všechny rotace!
- Dalším důvodem proč zrovna kontinentální držení, je hodně používaná spodní rotace. Pokud dáme úderu spodní rotaci, pak míček po odrazu od stěny padá směrem dolů a tím znesnadníme jeho odehrání.
- Padel se hraje hodně na síti a pro zahrání voleje se spodní rotací je ideální kontinentální držení.
Jaké další držení se v padelu používá?
Východní forhendové – používá se hlavně v začátcích a pro zvládnutí přímého forhendu bez rotace, po kterém se pak postupně přechází na kontinentální držení.
Východní bekhendové – stejně jako u forhendu se používá v začátcích pro přímý bekhend. Dále pak na speciální údery jako liftovaná smeč, smeč s odrazem nad tři metry atd. Tyto údery a jejich techniku si popíšeme v následujících článcích.
Na obrázku níže naleznete, jak uchopit raketu aby výsledkem bylo jedno ze tří základních držení.
Přiložíme-li červený puntík (kloub pod prvním článkem ukazováčku) k očíslovanému (osmihrannému) držadlu dostaneme :
- 1) Východní bekhendové držení
- 2) Kontinentální držení
- 3) Východní forhendové držení
Mění se v padelu držení?
Ano, profesionální a pokročilí hráči v průběhu hry mění držení celkem často v závislosti na rotaci, jakou chtějí dát míčku. Jsou to převážně speciální údery o kterých si řekneme v dalším příspěvku.
Hraje se bekhend obouruč?
Hraje, ale většinou to jsou bývalí tenisté, kteří hráli bekhend obouruč. Padelová raketa má krátké držadlo, a to znesnadňuje její úchop. Bekhend obouruč se hraje jenom v určitých situacích, které si popíšeme později. Nedají se s ním efektivně hrát odrazy od stěn a ani voleje. Pro lidi, kteří začínají s padelem od nuly, je upřednostňován bekhend jednoruč.
Velikost gripu (držadla) padelové rakety
Velikosti držadla, u padelových raket, nejsou rozděleny jako v tenise. Padelová raketa má jednotnou velikost držadla a na něj se vrství jednotlivé omotávky. Jedním z jednoduchých pravidel, jak poznat správnou velikost (tloušťku) držadla je toto:
Padelovou raketu chytněte jako na obrázku níže. Mezi prsty a dlaň položte ukazováček druhé ruky. Pokud ukazováček není příliš těsný a nemá ani moc místa kolem sebe, našli jste víceméně správnou velikost gripu. Také je třeba si grip vyzkoušet na kurtu jak vám sedí.
Dlouhé a krátké držení
U jednotlivých hráčů je možno sledovat ještě dva typy padelového držení „dlouhé“ a „krátké“.
Při tzv. „dlouhém“ držení je ukazováček dále od prostředníčku. Tímto vzniká větší třecí plocha a raketa se při nepřesných úderech méně otáčí. Při „krátkém“ držení jsou prsty blízko u sebe.
U padelových raket existují různé modely držadel. Některé jsou více do „kulata“. Opět doporučuji si raketu vyzkoušet na kurtu a zjistit co vám lépe sedí.
Pokud máte další otázky nebo připomínky ohledně padelového držení, neváhejte a napište do komentářů.